Jak zacząć karierę groomera? Podpowiadamy 0
Jak zacząć karierę groomera? Podpowiadamy

Przez lata pielęgnacją czworonogów odbywała się przede wszystkim w domowych warnkach. Zajmowali się nią ich właściciele. Dziś, coraz częściej już nie tylko psy wystawowe, ale także domowe czworonogi odwiedzają wyspecjalizowanych fryzjerów. Grooming zyskuje więc na popularności i staje się atrakcyjną ścieżką kariery. Jak zacząć pracę groomera i zdobyć niezbędne kwalifikacje?

 

Praca z pasją!

Coraz większa popularność groomingu wiąże się z faktem, że rośnie świadomość na temat prawidłowej pielęgnacji sierści czworonogów. Dotyczy to zresztą nie tylko psów rasowych. Bardzo wielu groomerów rozpoczyna swoją karierę zawodową w tej branży od zainteresowania metodami strzyżenia i pielęgnacji własnego pupila. Trend jest nieprzypadkowy, ponieważ grooming to typowy zawód dla pasjonatów. Serce i empatia wobec zwierząt są w nim praktycznie niezbędne.

Groomer musi odznaczać się ogromną cierpliwością i zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy "klienci" będą zachowywać się grzecznie podczas strzyżenia, a dla wielu spośród nich pielęgnacja sierści wiąże się z prawdziwym stresem. Planując przyszłość w tym zawodzie, na wstępie należy zadać sobie pytanie o rzeczywistą gotowość do podjęcia tego wyzwania. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, czas zająć się zdobywaniem kwalifikacji!

 

Zdobywanie kwalifikacje

W porównaniu do innych zawodów, kwestia wykształcenia groomera jest dość skomplikowana. Jako typowy zawód dla pasjonatów, teoretycznie praca ta nie wymaga specjalnych kwalifikacji, a przede wszystkim formalnego wykształcenia. Z drugiej strony, zakres wiedzy, jaki musi zdobyć groomer jest naprawdę szeroki. Sierść przedstawicieli różnych ras miewa zdecydowanie odmienne wymagania. Należy poznać techniki strzyżenia i pielęgnacji sierści. Niezbędna jest wiedza na temat kosmetyków pielęgnacyjnych i chorób skóry.

Zadaniem groomera nie jest jedynie ostrzyżenie psa, ale także jego wykąpanie, stylizacja i pielęgnacja. W profesjonalnych gabinetach właściciele psów coraz częściej mogą liczyć na dokładne wyczyszczenie uzębienia czworonogów. zabiegi pielęgnacyjne, a nawet relaksacyjne masaże. W przypadku psów rasowych nierzadko właściciele decydują się dodatkowo na farbowanie sierści i pazurów czy stosowanie perfum dla zwierząt. Profesjonalny groomer powinien być w tych kwestiach ekspertem. Jak więc rozpocząć swoją przygodę z tą pracą?

Najprostszym sposobem są specjalne kursy, trwające zazwyczaj kilka tygodni. Wzrost popularności tego zawodu i zakresu usług sprawił, że obecnie pojawiły się także profesjonalne szkoły groomerskie, których ukończenie będzie dobrym świadectwem wiedzy, a jednocześnie wpisem w CV. Na wiedzę przekłada się jednak przede wszystkim doświadczenie zawodowe, dlatego po ukończeniu kursu w szkole, warto odbyć praktykę w dobrym gabinecie.

 

Akcesoria, które powinien posiadać profesjonalny groomer

Po zdobyciu wykształcenia, do rozpoczęcia praktyki niezbędne będą profesjonalne akcesoria. Ich zdobycie wiąże się z inwestycją, która jednak powinna szybko się zwrócić w przypadku utalentowanego pasjonata, który potrafi zdobyć zaufanie klientów. Do najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu zaliczają się bezprzewodowa maszynka dla psa, o dużej żywotności baterii i wysokiej ergonomii pracy oraz zestaw profesjonalnych nożyczek i trymerów. W gabinecie powinna znaleźć się także profesjonalna wanna dla psa, która umożliwi wygodne dla obu stron wyczyszczenie sierści czworonoga oraz stół groomerski, najlepiej wyposażony w podnośnik i smycze. Suszarka dla psa przeznaczona do gabinetu musi charakteryzować się dużą mocą, aby szybko poradzić sobie z gęstą sierścią. Kolejne must have stanowi zestaw profesjonalnych kosmetyków.

 

Dobrze wyposażony gabinet z pewnością przełoży się na rzesze zadowolonych klientów!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium