Znakowanie terenu przez kota – kiedy i po co koty to robią? Jak reagować? 0
Znakowanie terenu przez kota – kiedy i po co koty to robią? Jak reagować?

Znaczenie terenu przez kota jest niezwykle popularnym problem.  Jest bowiem wpisane w naturę zwierzęcia, a przy tym niezwykle problematyczne. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby Twój pupil przestał znaczyć swoje terytorium!

 

Znakowaniem nazywamy drapanie lub opryskiwaniem moczem konkretnych powierzchni. Koty najczęściej oznaczają w ten sposób miejsca, do których są najbardziej przywiązane i w których najchętniej spędzają swój czas. Pryskanie moczem jest dla wielu osób większym problemem, bo o ile meble można zabezpieczyć, tak pozbycie się zapachu kociego moczu jest niezwykle trudne. Wraz z moczem koty rozprzestrzeniają swoje hormonalne wydzieliny, czyli feromony. Jest to naturalny odruch obronny, który ma na celu zapewnienie im bezpieczeństwa i podkreślenie dominacji na oznaczonym terenie. Co jednak zrobić, by inni domownicy nie musieli ulegać zapędom terytorialnym zwierzaka?

Sterylizacja i kastracja

Jednym z najczęstszych powodów kastrowania i sterylizowania kotów domowych – jeszcze przed osiągnięciem przez nie dojrzałości płciowej – jest to, że po zabiegu zwierzaki nie mają tendencji do znaczenia terenu. Czy jednak kastracja jest gwarancją, że nie będzie do tego dochodzić? Nie! Zdarza się, że mimo zabiegu zwierzak dalej znaczy teren – zwłaszcza w sytuacjach stresowych, takich jak m.in. przeprowadzka. Często problem znaczenia terenu pojawia się także, gdy do rodziny dołącza inny kot. W ten sposób pupil, który do tej pory był panem całego terytorium, walczy o swoje ulubione kąty i próbuje odstraszyć nowo nabytego zwierzaka. Jeżeli widzisz, że Twój pupil zachowuje się nietypowo i wiesz, że problemem jest brak poczucia bezpieczeństwa i niepewność – zapewnij kotu odpowiednią przestrzeń i spokój. Okazuj mu zdrowe zainteresowanie by wiedział, że kochasz go tak samo jak dotychczas i nadal jest dla Ciebie ważny. Możesz też kupić mu legowisko lub nowy drapak, by zyskał coś, co będzie należało tylko do niego.

Znakowanie terenu przez kota

Drapak to podstawa

Problem drapania mebli i innych przedmiotów może być niemal tak samo uciążliwy jak opryskiwanie moczem – zwłaszcza w przypadku nowych lub wynajmowanych mieszkań. Jak temu zapobiec? Od małego należy uczyć kota, że drapanie jest przez Ciebie źle postrzegane. Zazwyczaj wystarczy, że stanowczo wyrazisz swoją dezaprobatę poprzez klaśnięcie dłońmi lub pstryknięcie palcami. Uczenie kota od małego, że do drapania służy drapak, a nie np. kanapa czy tapeta, jest szansą na uniknięcie zniszczeń. Sytuacja komplikuje się w przypadku kota, który trafił do Ciebie w wieku dojrzałym, np. z ulicy. W ich wypadku najlepiej zdecydować się na natychmiastową sterylizację oraz skonsultować z kocim behawiorystą. Całe lata złych nawyków mogą być bowiem dużym utrudnieniem, zwłaszcza dla początkującego hodowcy.

 

Jeżeli zwierzę jest wysterylizowane, a problem znaczenia terenu nie ustępuje – mimo braku stresujących bodźców – warto skontaktować się z weterynarzem. Może się bowiem okazać, że kot ma problemy natury zdrowotnej. Jeżeli wiesz, że problem leży w jego psychice, staraj się przekonać go, że jest bezpieczny i nie musi obawiać się utraty terytorium. Problem znaczenia terenu najczęściej da się zwalczyć miłością do zwierzaka i cierpliwością, dlatego wszystko w Twoich rękach.

 

Sprawdź również:

Bezprzewodowe maszynki dla psa

Stół groomerski

Suszarka dla psa

Wanna dla psa

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium