Jak zdobyć zaufanie psa? ABC dla początkujących opiekunów 0
Jak zdobyć zaufanie psa? ABC dla początkujących opiekunów

Początkujący opiekunowie nie zawsze wiedzą, w jaki sposób zdobyć zaufanie psa. Dotyczy to szczególnie dorosłych czworonogów, adoptowanych ze schroniska, bądź z różnych powodów zmieniający właściciela. Chociaż w wychowaniu pupila potrzebne jest wyraźne zaznaczenie zasad oraz stanowczość i konsekwencja, nie wolno jej mylić z agresją, a jednocześnie pies musi po prostu nam zaufać. Dziś przedstawiamy kilka wskazówek, jak tego dokonać.

 

Przez żołądek do serca

Stare porzekadło sprawdza się również w przypadku oswajania psa. Podopieczny, który otrzymuje od nas pożywienie naturalnie nabiera do nas zaufania. Standardowe karmienie przy pomocy miski warto na początku budowania więzi zastąpić karmieniem podopiecznego z ręki. Jeden posiłek możemy w ten sposób podzielić na kilka porcji, dzięki czemu efekt przyjdzie szybciej. Przed wręczeniem podopiecznemu smakołyków należy ochoczo wołać go jego imieniem i zachęcać do kontaktu. Jeśli dysponujemy ograniczonym czasem, dobrze przynajmniej część pożywienia podać psu z ręki, a następnie umieścić w niej miskę z pozostałą częścią posiłku i zaczekać, aż pies spokojnie ją zje. Nagrodą za zaufanie może być dodatkowy smakołyk.

 

Długie spacery

Socjalizacja psa i budowanie więzi z opiekunem przebiega także w trakcie spaceru. czworonóg, który zbyt wiele czasu spędza w mieszkaniu, czyli w monotonnym środowisku, staje się przygnębiony, co nie sprzyja tworzeniu wzajemnego zaufania. Wspólny spacer jest – z punktu widzenia psa – podobną nagrodą co posiłek.

 

Nagradzanie jako motywacja

Obok budowania więzi, pierwsze dni, tygodnie, a nawet miesiące z nowym opiekunem stoją pod znakiem nauki zasad codziennego funkcjonowania w nowym środowisku. Pies musi odczuwać respekt, ale jednocześnie zaufanie wobec opiekuna. Karcenie i podnoszenie głosu praktycznie nigdy nie jest dobrą metodą egzekwowania posłuszeństwa. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się nagrody, które dodatkowo przyczyniają się do budowanie więzi i podniesienia poziomu zaufania czworonoga. Poprawne zachowanie należy nagradzać pozytywnymi wzmocnieniami, na przykład smakołykami. W codzienny kontaktach z psem liczy się serdeczność, przyjazne usposobienie, jak również cierpliwość, zwłaszcza w przypadku psów o bardziej bojaźliwym charakterze.

 Zaufanie psa

Ograniczenie dodatkowych wrażeń

Pies, który znalazł się w nowym środowisku, zazwyczaj odczuwa mniejszą lub większą niepewność. To zupełnie naturalne. W początkowym okresie warto zatem ograniczać czynniki, które mogą wzbudzać dodatkowy stres, niepokój i niepewność. Należą do nich między innymi hałas, wizyty gości czy harmider panujący w mieszkaniu. W tym czasie warto więc przynajmniej na kilka dni zrezygnować z intensywnego sprzątania, przede wszystkim odkurzania, przyjmowania znajomych, jak również głośnego słuchania muzyki. Z tymi wszystkimi bodźcami nasz podopieczny wkrótce będzie musiał się oswoić, ale przyjdzie na to lepszy moment. Nie powinniśmy również wywierać zbytniej presji na psie. W pierwszych dniach w nowym domu warto zapewnić mu dawkę spokoju i pozwolić samodzielnie poznawać nowe otoczenie.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Od 195zł
Darmowa dostawa (Kurier GLS) już od 195,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium