Zapalenie stawów u psa – jak zapobiegać i jak je rozpoznać? 0
Zapalenie stawów u psa – jak zapobiegać i jak je rozpoznać?

Zapalenie stawów to jeden z najpopularniejszych problemów u psów. Wbrew pozorom dolegliwość nie dotyczy wyłącznie czworonogów starszych i większych. Skłonność do stanów zapalnych może być bowiem wrodzona, a także wynikać z trybu życia. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia stawów u psa? W jaki sposób je leczyć, a przede wszystkim im zapobiegać?

 

Zapalenie stawów u psa – objawy

Niezależnie od przyczyn objawy zapalenia stawów są zwykle bardzo podobne. Naszą uwagę powinna zwrócić w pierwszej kolejności ograniczona ruchliwość podopiecznego, który ma mniejszą ochotę na zabawę jak również jedzenie, a więcej czasu spędza w pozycji leżącej. O zapaleniu stawów świadczą także kulawizna i ograniczona swoboda ruchów. W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić, czy w okolicach stawów nie pojawiły się obrzęki. Starsze psy znacznie częściej spotykają dolegliwości bólowe, które możemy zaobserwować w postaci nerwowej reakcji czworonoga dotykając jego łap. Jeżeli przyczyną dolegliwości jest infekcja, pojawić powinna się również gorączka. Kiedy objawy utrzymują się dłużej, należy udać się do weterynarza. Diagnozę potwierdzi badanie RTG.

 

Przyczyny zapalenia stawów u psa

Zapalenie stawów miewa u psów rozmaite przyczyny. Jeśli pojawia się u młodych czworonogów, prawdopodobnie ma związek z wrodzonymi wadami. Większe i starsze psy dość często chorują na dysplazję stawów biodrowych, która znacząco ogranicza ich komfort i możliwości ruchowe. Dolegliwość polega na rozluźnieniu struktury stawu i przesunięciu się głowy kości w sposób podobny do zwichnięcia. Zapalenie stawów może jednak wystąpić u psa w każdym wieku. Przyczyniają się do niego między innymi infekcję wywoływane przez drobnoustroje, a także niektóre choroby odkleszczowe. Stawy mogą ulegać zwyrodnieniom wraz z wiekiem, na przykład na skutek zbytniego obciążenia i wysiłku. Choroba dotyka więc zarówno psy prowadzące spokojny tryb życia i cechujące się nadwagą, jak i aktywne czworonogi.

Leczenie zapalenia stawów u naszych podopiecznych

Leczenie psiego zapalenia stawów zależy w dużej mierze od jego przyczyny. Zwyrodnienia takie jak dysplazja stawu biodrowego mają charakter nieodwracalny, ale możemy wówczas stosować środki przeciwbólowe i ograniczać obciążenie stawów poprzez zmniejszoną aktywność lub zmniejszenie masy ciała. Z pomocą przychodzą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a niekiedy również antybiotyki. Do dyspozycji pozostają leki sterydowe, które może zalecić lekarz weterynarii. Specjalista udziela także wskazówek, jak postępować z dotkniętym problemem zapalenia stawów czworonogiem, by zapewnić mu komfort i ograniczyć ból.

 

Jak zapobiegać zwyrodnieniom?

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Warto pamiętać, że pies nie jest anatomicznie przystosowany do regularnego wchodzenia i schodzenia po schodach, dlatego mieszkając w bloku powinniśmy wraz z naszym podopiecznym korzystać z windy lub starać się wnosić go do mieszkania na rękach. Stawy nie powinny być zbytnio obciążone podczas zabawy, a tym bardziej ze względu na nadwagę. Na rynku dostępne są przeznaczone dla psów suplementy diety, które dostarczają niezbędne składniki do chrząstek tworzących stawy.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium