Jaka powinna być buda dla psa, aby zwierzę czuło się w niej dobrze? 0
Jaka powinna być buda dla psa, aby zwierzę czuło się w niej dobrze?

Wiele czworonogów spędza większość swojego życia na ogrodzie i przynajmniej podczas nieobecności domowników korzysta z budy dla psa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które prezentują się bardzo estetycznie, są wykonane z solidnych materiałów i długowieczne, a także umożliwiają właścicielowi łatwe czyszczenie wnętrza. Dziś skupimy się jednak przede wszystkim na komforcie czworonoga. Jaka buda dla psa będzie spełniać jego potrzeby, dać mu schronienie, komfort termiczny i poczucie bezpieczeństwa?

Buda dla psa, w której zawsze jest ciepło

Mając na uwadze polski klimat i dość srogie zimy, zacznijmy od ocieplenia budy. Kwestia izolacji termicznej przypomina rozwiązania, które stosujemy w budownictwie mieszkaniowym, choć oczywiście skala jest tu nieporównywalnie mniejsza. Jeśli nasz podopieczny będzie przebywał w niej również zimą, buda dla psa powinna być izolowana termicznie z każdej strony.

Grubość izolacji, która bywa wykonana z wełny mineralnej lub styropianu, może sięgać nawet 10 cm. Bardzo ważna jest izolacja termiczna budy od gruntu. W tym miejscu warstwa izolacji powinna być naprawdę gruba, a na rynku dostępne są także modele ustawione na specjalnych nóżkach. Rozwiązuje to nie tylko problem przenikania zimna, ale również wilgoci, co pozytywnie wpływa na długowieczność wody.

Optymalna buda dla psa musi być także wyposażona w ocieplany dach. Do tego celu najczęściej używa się papy, ponieważ pozwala ona odseparować konstrukcję jednocześnie od wilgoci. Ciekawą innowację stanowią budy dla psa z ogrzewaniem elektrycznym, którym często można zresztą sterować z domu. Choć rozwiązanie przekłada się na wyższe rachunki za prąd, z pewnością zapewni czworonogowi ogromny komfort cieplny.

Buda dla psa

Buda dla psa z przedsionkiem. Czy warto?

Coraz większą popularnością na polskim rynku cieszy się buda dla psa z przedsionkiem i tarasem. Z czego wynika ten trend? W dużej mierze również z warunków klimatycznych. Przedsionek dobrze izoluje naszego podopiecznego od wiatru, bo w większości tego typu modeli z przedsionka skręca się do kolejnej komory, w której pies sypia. Oczywiście daje to naszemu pupilowi dodatkową dozę intymności, ponieważ może całkowicie schować się przed światem, gdy ma na to ochotę.

Należy pamiętać, że buda dla psa z przedsionkiem koniecznie musi być wyposażona w dodatkowe okienko, przez które nasz czworonóg będzie mógł obserwować otaczający go świat, a przede wszystkim do wnętrza dostawać się będzie światło. Na rynku dostępne są także budy dla psa wyposażone w taras. Buda dla psa z tarasem to ciekawe rozwiązanie na lato, ponieważ nasz podopieczny nie musi opuszczać swoich czterech kątów, aby się schłodzić i móc wygodnie obserwować otoczenie.

Jak wybrać wielkość budy, aby zapewnić pupilowi wygodę?

Rozmiar budy jest bardzo istotny. Wbrew pozorom wybór nie jest to taki oczywisty, bo chociaż bardzo duża buda dla psa zapewnia czworonogowi dużo swobody, w chłodniejszych porach roku może okazać się za zimna. Temperatura panująca wewnątrz z pewnością będzie niższa. Dlatego buda dla psa powinna zapewniać pupilowi możliwość wyprostowania się, leżenia z wyprostowanymi łapami, a także swobodnego przemieszczania się i obracania. Wówczas zyskujemy idealny kompromis pomiędzy swobodą psa, a warunkami termicznymi.

Sprawdź również:

Legowiska dla psa

Klatki i transportery

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium